- Ha egy vezetőben elektromos áram folyik – elektromos vezetékben, kenyérpirítóban vagy akár egy csillagban –, akkor a vezető körül mágneses mező alakul ki.
- Vezetőben folyó váltóáram és az általa keltett mágneses mező kölcsönhatása elektromágneses sugárzáshoz (EMR) vezet.
- Az elektromágneses sugárzás hullám alakban, a forrástól kiindulva koncentrikus körökben terjed). Gondoljunk egy álló vízbe dobott kavics keltette hullámokra, amelyek egyre kisebbek, minél távolabb vannak az energiaforrástól, azaz a kavicstól. A víz elnyeli a hullámok energiáját és azáltal gyengíti őket. Az elektromágneses sugárzás is gyengül a levegőben való terjedés közben.
- Az elektromágneses hullámokra jellemző a hullámhossz (a hullámok közötti távolság méterben) és a frekvencia (a másodpercenkénti hullámok száma: egy hullám/másodperc = 1 Hertz).
- Az elektromágneses sugárzás részecskéi az energiahordozó fotonok.
Minél kisebb a hullámhossz, annál nagyobb a frekvencia és annál több
fotont – és így energiát – tartalmaz a hullám. Az elektromágneses
sugárzás teljes hullámhossz-tartományát elektromágneses spektrumnak
nevezzük.
- Minden anyag rezgésben levő molekulákból áll. Amikor egy anyag molekulái ugyanazon a frekvencián rezegnek, mint egy elektromágneses hullám, akkor rezonálnak vele, és ilyenkor az anyag molekulái elnyelik a hullám energiáját, ahelyett, hogy átengednék.
- Amikor egy szoprán egy magas C-hanggal összetör egy kristálypoharat, akkor a hang adott frekvenciája az üveget annyira rezgésbe hozza, hogy szétszakadnak a vegyi kötések.
- A rádiótuner hasonló elven működik. A rádióhullámok frekvenciája alacsony, hullámhosszuk nagy – egy méter és egy kilométer közötti –, ezért kicsi az energiájuk. Alkalmasak információhordozásra, de nem tartalmaznak annyi fotont, amennyi tönkretenné a tunert.
- A szem retinája az elektromágneses spektrum látható fény tartományára van "hangolva". Azért látunk, mert szemünk ebben a tartományban a különböző hullámhosszú elektromágneses sugárzásokat különböző színeknek érzékeli.
- A mikrohullámok hullámhossza nagyobb a fényénél. A 2,5 gigahertzes mikrohullámok rezgésbe hozzák a vízmolekulákat, és a hullámok energiája hővé alakul. A mikrohullámú sütők így "főzik" fel az ételt.
- Az elektromágneses sugárzás elméletben hasonlóképpen hathat az emberi testre.
- Egy 1999-es vizsgálat kimutatta, hogy a mobiltelefon használata felmelegíti az agy egy részét. Nem annyira, hogy károsodjon, de előidéz egy megmagyarázhatatlan hatást: megnöveli a telefonáló reakcióidejét. Ez zavarba ejtette a szakértőket. A New Scientist magazin később így reagált: "a mobiltelefonok sugárzásának elméletileg nem kellene hatnia az élő szövetekre".
- Ugyanabban az évben svéd kutatók mobiltelefon sugárzásnak tettek ki
patkányokat, és azt vették észre, hogy károsodott a patkányok vér-agy
gátja – ez a gát akadályozza meg, hogy a vérből káros fehérjék és
toxinok az agyba jussanak. Még nem tudjuk, mennyire káros ez, de
elméletileg az agyba kerülő fehérjék megnövelhetik az Alzheimer-kór, a
Parkinson-kór és a szklerózis multiplex kockázatát.
A következőkre van sürgősen szükség:
- Menedékhelyekre. Sugárzásmentes zónákra. Rádióadók, mobilszolgáltatás és kábeltelevízió (a kábel gyakran jelentős sugárforrás) nélküli helyekre. Ezekre a menedékhelyekre most van szükség, hogy életeket lehessen menteni.
- Jogi segítségre. Környezeti és rokkantsági jogi területeken jártas ügyvédekre, akik fel tudják vállalni ezt a témát.
- Pénzre földek vásárlásához és a jogi költségek fedezésére.
- Önkéntes segítségre telefonáláshoz, levélíráshoz, kérelmek írásához stb.
- A távolság számít. A térerő a távolság négyzetével arányosan csökken. Kevés adó maradjon, és az is a lehető legmesszebb emberektől és környezetileg érzékeny helyektől.
- A digitális sugárzás káros. Alacsony térerő esetén a digitális (pulzáló) technológia sokkal károsabb az analógnál. Törvénnyel kell kikényszeríteni az analóg tévé, rádió és távközlési adatátvitelt.
- Mindannyiunkat ér elektromágneses sugárzás, pl. hajszárítás vagy mobilozás közben. Az állandóan működő elektromágneses sugárforrások viszont, mint a magasfeszültségű vezetékek és a mobil adótornyok folyton és megszakítás nélkül sugároznak, és állandó térerőt hoznak létre.
- A mobil adótornyok és a velük kapcsolatos egészségügyi aggodalmak új
jelenségek, de a magasfeszültségű távvezeték alatt lakók már évek óta
panaszkodnak súlyos betegségekről (A The Ecologist már 1979-ben közölt erről egy cikket).
- Az elektromos háztartási gépek mindegyike bocsát ki elektromágneses sugárzást: pl. a villanytakarók, a háztartási robotgépek, a hajszárítók, a hűtőszekrények, a mikrohullámú sütők, a porszívók. Ha rövid ideig használjuk őket és megfelelő távolságot tartunk tőlük – 60 cm-re már jóval kisebb az elektromágneses térerő –, akkor a sugárártalom a minimálisra csökken.
- A katódsugaras televíziók, számítógép- és videojáték képernyők
bocsátanak ki mind kis, mind nagyfrekvenciás elektromágneses sugárzást.
Kb. 60 cm távolságra az elektromágneses sugárzás elhanyagolhatóvá
csökken. Az újabb LCD-s képernyők elektromágneses sugárzása majdnem
nulla. További információk: a WHO beszámolója az elektromágneses
terekről (EMF): www.who.int/peh-emf/en/. Simon Best kéthavonként megjelenő remek hírlapja: Electromagnetic Hazard and Therapy, interneten a www.em-hazard-therapy.com címen.
- Akinek van mobiltelefonja, ne használja többet. A mobilantennák és az adótornyok több kilométer távolságig tönkreteszik a környezetet. Több embert betegítenek és ölnek meg, mint ahányat vészhelyzetben megmentenek. Használat közben egy mobiltelefon 100 méter távolságig szennyezi a környezetét. A mobilok akkor is bocsátanak ki sugárzást, ha nem telefonál velük senki, csupán készenléti állapotban vannak.
- A vezeték nélküli telefonokat cserélje ki vezetékesre otthon vagy a vállalkozásban, ne sugározza be az agyát mikrohullámmal és ne szennyezze a környezetet.
- Sose tegyék ki csecsemőiket vezeték nélküli babaőrző sugárzásának.
- Iskolaigazgatók: A fejlődésben levő gyerekeket ne tegyék ki vezeték nélküli számítógépek, billentyűzetek vagy egerek sugárzásának.
- Koncert és eseményszervezők: Tegyék az eseményt biztonságossá és bárki számára elérhetővé úgy, hogy megtiltják a mobiltelefonok használatát és rádió adó-vevők nélkül szavatolják a biztonságot.
- Vadon élő állatokkal foglalkozó kutatók: A rádiós nyakörvek szennyezik az erdőket és károsítják az állatokat, akikre követés céljából felszerelték. Legyenek szívesek ne használjanak ilyeneket.
- Parkigazgatók: Őrizzék meg parkjaink és erdeink védettségét, ne engedjenek oda adóberendezéseket telepíteni.
- Közhivatalnokok: Az emberek egészsége a legfontosabb. Szavazzanak az antennák és az adótornyok telepítési tervei ellen a közösségeikben.
Próbálja ki személyi védelmünket, illetve számítógép, autó és telefon védelmünket!
Háztartási eszközök és mobiltelefon sugárzásmérésével kapcsolatos filmet itt tudnak megnézni
Bővebb információért a következő elérhetőségen állunk rendelkezésükre:
06-70-322-63-61
06-20-254-65-54
facebook/sugarmentesen
eszmog.shs@gmail.com